THE BEST SIDE OF ROZWARSTWIENIE SIATKóWKI

The best Side of rozwarstwienie siatkówki

The best Side of rozwarstwienie siatkówki

Blog Article

Dziecko z wrodzonym rozwarstwieniem siatkówki powinno być okresowo badane okulistycznie w celu stwierdzenia, czy nie dochodzi do powiększania się obszaru obwodowych zmian i czy ewentualnie nie jest konieczne wykonanie zabiegu laserowego.

W innych przypadkach odwarstwienie może skutkować znacznym spadkiem ostrości wzroku. Po zabiegu operacyjnym przez kilka dni pacjent może czuć dyskomfort spowodowany obrzękiem, pojawia się zaczerwienienie i łzawienie oka.

Dodatkowo ma miejsce obkurczanie się ciała szklistego w wyniku submitępowania tej choroby. Odklejenie się siatkówki częściej widuje się u dorosłych niż u dzieci.

Lekarz okulista stawia diagnozę na podstawie wyniku wziernikowania dna oka (zob. Wziernikowanie dna oka). U one hundred% chorych w plamce w dnie oka widoczne są torbielowate zmiany rozwarstwieniowe, British islesładające się w obraz przypominający „koło rowerowe”. Objaw 10 jest bardzo charakterystyczny i stanowi podstawę rozpoznania wrodzonego rozwarstwienia siatkówki.

W przypadku występowania wrodzonego rozwarstwienia siatkówki należy zbadać innych członków rodziny dla wykrycia u nich ewentualnych zmian.

nagłe osłabienie wzroku – odwarstwienie siatkówki w górnej części gałki ocznej doprowadzi do ubytku w dolnej części pola widzenia. Jeżeli odwarstwieniu ulegnie okolica dołka środkowego, pacjent jest pozbawiony widzenia centralnego.

witrektomię – zabieg polega na wykonaniu nacięcia w twardówce, usunięciu ciała szklistego i błon nasiatkówkowych oraz podaniu gazu lub oleju silikonowego, który wypełni przestrzeń;

Ponadto większość pacjentów z odwarstwioną siatkówką zgłasza wcześniej zbagatelizowane objawy, takie jak:

W przypadku wystąpienia objawów takich jak: błyski, muszki, flesze, mgiełki, uczucia pociągania w środku oka należy pilnie skonsultować się z lekarzem okulistą.

Przyczyną trakcyjnego odklejania się siatkówki jest powstanie błon lub pasm włóknistych w ciele szklistym, które kurcząc się, pociągają siatkówkę.

zasłona (cień) w polu widzenia – świadczy o tym, że przedarcie siatkówki doprowadziło do more info jej odwarstwienia;

wysokiego stopnia krótkowzroczność – oko krótkowzroczne jest szczególnie podatne na zmiany zwyrodnieniowe; niektóre z nich (np. tzw. zwyrodnienia kraciaste) predysponują do odwarstwienia siatkówki,

Objawy odklejenia siatkówki dzielą się na przedmiotowe i podmiotowe. Wśród pierwszych wyróżnia się m.in. niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe, w wyniku hipotonii gałki ocznej, przedarcie siatkówki oraz pojawienie się na powierzchni pęcherza czerwonego otworu oraz obecność w ciele szklistym rozproszonych barwników.

Odwarstwienie siatkówki nie wywołuje bólu. Kiedy zatem należy szukać pomocy lekarskiej? Jakie objawy powinny zaniepokoić pacjenta?

Report this page